Vlog
- Dr n. med. ANNA DAŃSKA-BIDZIŃSKA - NOWOTWORY GINEKOLOGICZNE WYMAGAJĄ WYJĄTKOWEJ CZUJNOŚCI ONKOLOGICZNEJ Dr n. med. ANNA DAŃSKA-BIDZIŃSKA, onkolog i ginekolog z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Szpitala Klinicznego im. księżnej Anny Mazowieckiej, zaleca zachowanie wyjątkowej czujności w przypadku nowotworów ginekologicznych. Jedynie bowiem w przypadku raka szyjki macicy mamy skuteczne metody profilaktyki – cytologię i szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Szkoda tylko, że zbyt mało kobiet zgłasza się badania cytologiczne, a realizacja programu szczepień przeciwko HPV u nastolatków przebiega zbyt wolno. Jak zaznacza Pani doktor w raku trzonu macicy i w raku jajnika objawy choroby nowotworowej są mało specyficzne i często mylone z symptomami niegroźnych dolegliwości układu pokarmowego. Rak jajnika jest podstępnym nowotworem, który daje o sobie znać, kiedy choroba jest już rozsiana. Dlatego tak ważne są możliwie częste wizyty kontrolne u ginekologa i wykonywanie dopochwowego USG, a u kobiet, u których w rodzinie były nowotwory raka piersi, raka jajnika badań genetycznych w kierunku mutacji BRCA. Obecnie ogromny niepokój wśród epidemiologów budzi także wzrastająca i trudna do wyjaśnienia, liczba zachorowań na raka trzonu macicy. Doktor Anna Dańska-Bidzińska wyjaśnia też dlaczego należy szczepić przeciwko wirusowi HPV zarówno chłopców, jak i dziewczynki oraz czy jest ograniczenie wiekowe w wykonywaniu tych szczepień.
- prof. dr hab. n. med. PIOTR RUTKOWSKI – JEST POSTĘP W PROFILAKTYCE I LECZENIU NOWOTWORÓW SKÓRY I CZERNIAKA, ALE TO NADAL GROŹNE NOWOTWORY Rozmowa red. Aleksandry Rudnickiej z prof. dr hab. n. med. PIOTREM RUTKOWSKIM Kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnikiem Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Prof. Piotr Rutkowski podkreśla, że choć nadal obserwujemy wzrost zachorowań na nowotwory skóry i czerniaka, to dzięki konsekwentnie prowadzonej profilaktyce m. in. przez AKADEMIĘ CZERNIAKA, zwiększa się liczba osób zdiagnozowanych we wczesnych stadiach rozwoju tych chorób, kiedy pacjentów można wyleczyć. W Polsce mamy także dostęp do innowacyjnych leków celowanych i immunoterapii, ale stosowanie tych terapii powinno być prowadzone przez specjalistyczne ośrodki, które mają doświadczenie w tym zakresie. To zapewnia jakość i bezpieczeństwo leczenia. Jak zaznacza Profesor, działania niepożądane, zwłaszcza w immunoterapii mogą być bardzo różne, dotyczą one wielu narządów i wymagają określonego postępowania. W leczeniu działań niepożądanych immunoterapii w chorobach onkologicznych pomocna jest przygotowana przez PTO aplikacja, z której mogą korzystać nie tylko onkolodzy, ale i lekarze innych specjalności. Trwają też prace nad taką aplikacją, przeznaczoną dla pacjentów.
- KAMIL DOLECKI, prezes Stowarzyszenia SARCOMA – JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED NOWOTWORAMI SKÓRY I CZERNIAKIEM Rozmowa z KAMILEM DOLECKIM, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki SARCOMA, które wspiera chorych na te nowotwory i zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką onkologiczną. Kamil Dolecki wyjaśnia na czym polega właściwa ochrona skóry przed narażeniem się na promieniowanie słoneczne, które jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry i czerniaka. Przedstawia też główne założenia projektu badań profilaktycznych w kierunku tych nowotworów prowadzonych w ramach tzw. FURY ZDROWIA. Jest to mobilny gabinet odwiedzający wiele miejscowości w Polsce, w którym lekarz dermatolog przeprowadza badania dermatoskopem i w razie podejrzenia zmiany nowotworowej skóry, kieruje pacjenta do dalszej diagnostyki i leczenia. Prezes Dolecki mówi również o działaniach systemowych SARCOMY i zaprasza, jak co roku, we wrześniu na ONKOBIEG, w którym będzie można wziąć udział w kilku miejscach w Polsce.
- Prezes MAGDALENA MAGIERA - Potrzebna jest kompleksowa opieka nad pacjentami z guzami mózgu Rozmowa z MAGDĄ MAGIERĄ, prezes Fundacji GLIOMA CENTER im. Hani Magiery, organizacji która wspiera pacjentów z guzami mózgu. Z Magdą rozmawiam o potrzebie kompleksowej opieki nad pacjentami z tymi nowotworami, o problemach chorych z guzami mózgu i ich bliskich, dotyczącymi diagnostyki genetycznej, rehabilitacji, wsparcia psycho- społecznego. Magda przedstawia także działania Fundacji na rzecz szerzenia świadomości o nowotworach mózgu oraz wsparcia w tej chorobie. Dzieli się także swoją wiedzą na temat opieki nad pacjentami z tymi nowotworami w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie chorzy mają zapewnione kompleksowe, wielodyscyplinarne leczenie i szeroki dostęp do badań klinicznych.
- dr n. med. LESZEK KRAJ – Rak trzustki wyzwanie - dla onkologii. Rak dróg żółciowych zapomniany - nowotwór Z dr n. med. LESZKIEM KRAJEM z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, onkologiem specjalizującym się w leczeniu pacjentów z rakiem trzustki, laureatem konkursu LEKARZ EMPATII rozmawiam o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu tego nowotworu. Jak podkreśla dr Kraj rak trzustki nadal jest wyzwaniem dla onkologów. Odsetek przeżyć 5.letnich wśród pacjentów z tym nowotworem nadal jest bardzo niski, jednocyfrowy, a rak jest najczęściej rozpoznawany w wysokim stopniu zaawansowania, kiedy niemożliwe jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, dającego szansę na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest czujność onkologiczna wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych. W ostatnich latach poza chemioterapią mamy innowacyjne leki celowane dla pacjentów z mutacją w genie BRCA, które są refundowane w Polsce. Doktor Kraj zwraca też uwagę na raka dróg żółciowych, nowotwór związany narządowo z rakiem trzustki, na który choruje w Polsce 2000 osób, ale w porównaniu z rakiem trzustki mówi się o nim niewiele. Na świecie pojawiły się nowoczesne, skuteczne leki, ale polscy pacjenci czekają wciąż na ich refundację i na program lekowy tego nowotworu.
- prezes IGA RAWICKA – Profilaktyka raka trzustki i raka dróg żółciowych Rozmowa z IGĄ RAWICKĄ, prezes Fundacji EuropaColon Polska organizacji, która wspiera i edukuje pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego oraz ich bliskich. Prezes Rawicka przedstawia działania Fundacji na rzecz pacjentów z rakiem trzustki, a także chorych na raka dróg żółciowych, dla których zdobycie wiedzy o tym nowotworze było dotąd bardzo trudne. O raku dróg żółciowych, mówiono bowiem dotąd niewiele w porównaniu z rakiem trzustki, który jest nowotworem bardzo medialnym. Iga Rawicka wymienia objawy tych obu nowotworów, które są niespecyficzne i może być ich wiele, a od tego jak wcześnie je zauważymy i zaczniemy leczenie zależy nasze rokowanie. Pani prezes zaprasza też na stronę Fundacji EuropaColon Polska, gdzie można znaleźć rzetelne, merytoryczne materiały edukacyjne przygotowane we współpracy z ekspertami o nowotworach przewodu pokarmowego.
- Czasy Ministra MACIEJA MIŁKOWSKIEGO - „Złota epoka” dla onkologii i hematologii Rozmowa z gościem specjalnym - MACIEJEM MIŁKOWSKIM, wiceministrem odpowiedzialnym m.in. za politykę lekową od 2018 r. do maja 2024 r. Z Panem ministrem, spotkam się w szczególnym momencie jego życia i pracy, kiedy kończy pracę podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Jest to okazja do podsumowania dokonań Pana Ministra, a przed wszystkim do podziękowań za sześć lat owocnej pracy, która przyniosła pozytywne zmiany w dostępie do leków, także dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych. Dla tych grup chorych była to „złota epoka”. Minister dzieli się swoimi doświadczeniem z pracy na tym stanowisku. Mówi, co uważa za swoje sukcesy, a także o tym, czego nie udało mu się zrealizować. Podkreśla jak ważny jest merytoryczny, partnerski dialog ze wszystkimi interesariuszami procesu refundacji leków i wyrobów medycznych, w tym przedstawicielami organizacji pacjentów.
- Prof. dr hab. Witold Rzyman - potrzeby w profilaktyce i leczeniu raka płuca Zapraszam na kolejne spotkanie w ramach Kampanii MOC GÓR - ONKOSILINI prowadzonej przez STOWARZYSZENIE ONKOLOGICZNE SANITAS. Celem tego projektu jest zdobycie przez pacjentów onkologicznych korony TATR i szerzenie profilaktyki przeciwnowotworowej. Wejście na GERLACH jest wyrazem wsparcia pacjentów z rakiem płuca. Jest to też okazja to rozmowy o profilaktyce i leczeniu raka, do której zaproszenie przyjął prof. dr hab. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pan profesor specjalizuje się w chirurgii onkologicznej klatki piersiowej, w tym rak płuca. Z prof. Rzymanem rozmawiam o czynnikach ryzyka zachorowania na ten nowotwór, potrzebą szerzenia profilaktyki, ale i budowania postaw porzucania palenia oraz obalania mitu, że rozstanie się z tym nałogiem nie ma pozytywnego wpływu na wyniki leczenia pacjentów z rakiem płuca. Profesor zwraca uwagę na potrzebę jak najszybszego wprowadzenia programu przesiewowego w raku płuca z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej, a także na zorganizowanie procesu diagnostyki tego nowotworu, tak aby jak najwięcej placówek mogło wykonywać w krótkim czasie badania molekularne i genetyczne. Badania te są niezbędne w kwalifikacji pacjentów do leczenia okołooperacyjnego z zastosowaniem terapii celowanych i immunoterapii, które zwiększają szanse na całkowite wyleczenie. Jak podkreśla prof. Rzyman w prowadzeniu leczenia skojarzonego – chirurgii i farmakoterapii jest potrzebna ścisła współpracy chirurga i onkologa, co nie zawsze ma miejsce.
- prof. dr hab. n. med. MAREK RUCHAŁA - Rak Tarczycy, co powinniśmy o nim wiedzieć Rozmowa z prof. dr hab. n. med. MARKIEM RUCHAŁĄ, specjalistą w dziedzinie endokrynologii i medycyny nuklearnej, światowym ekspertem w dziedzinie chorób tarczycy, kierownikiem Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prof. przedstawia dane epidemiologiczne raka tarczycy, na którego odnotowujemy coraz większą zachorowalność. Ekspert zwraca uwagę, że choć objawy raka tarczycy są niespecyficzne - chrypka, zmiana barwy głosu, trudności z przełykaniem oraz wyczuwalne zgrubienia, czyli guzki w przedniej części szyi – to ich pojawienie powinno nas skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego. Obecnie, już w ramach świadczeń POZ można wykonać USG tarczycy, które jest badaniem podstawowym do postawienia diagnozy tego nowotworu. Jak podkreśla prof. Ruchała, lekarz rodziny może wystawić na podstawie tylko podejrzenia raka tarczycy kartę DiLO. Umożliwia ona pacjentowi wejście na szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia w ośrodku specjalistycznym. Kolejnym badaniem jest biopsja cienkoigłowa celowana. U pacjentów, u których stwierdzono zmiany nowotworowe w obrębie tarczycy, powinny być one usunięte, u niektórych chorych powinna być przeprowadzona limfadenektomia. Wśród czynników ryzyka mogących mieć wpływ na rozwój raka tarczycy są: nadmiar lub niedobór jodu, nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – TSH, narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej. U części pacjentów rak tarczycy jest nowotworem dziedziczonym rodzinnie. W przypadku stwierdzenia na podstawie badań genetycznych określonych zmian w genach pacjenci z zaawansowanym rakiem tarczycy mogą być zakwalifikowani do leczenia terapiami celowanym inhibitorami kinaz. Zdaniem profesora Maraka Ruchały leczenia raka tarczycy powinno być spersonalizowane, dostosowane do stanu klinicznego pacjenta.
- NATALIA BURSIEWICZ, prezes Active Recovery - Autorehabilitacja pacjentów hematologicznych NATALIA BURSIEWICZ, prezes Fundacji Active Recovery przedstawia metodę autorehabilitacji pacjentów hematologicznych i onkologicznych opracowaną przez jej ojca Piotra Bursiewicza – pływaka, rehabilitanta polskiej ekipy olimpijskiej, a także pacjenta hematoonkoligcznego. Piotr Bursiewicz uważał, że leczenia nowotworu nie powinno być walką, ale procesem takim jak przygotowanie do maratonu, które wymaga zadbania o kondycję fizyczną i psychiczną. Pan Piotr w czasie pobytu szpitalu, podczas procesu przeszczepienia szpiku przeprowadził i sprawdził na sobie szereg ćwiczeń fizycznych i mentalnych, pozwalających pacjentowi zachować dobrostan. Na ich podstawie powstał projekt naukowy z udziałem 80 pacjentów poddawanych transplantacji komórek macierzystych. Jego wyniki potwierdziły skuteczność metody autorehabilitacji, zachęcającej pacjentów do aktywności fizycznej nawet w czasie ciężkiej choroby i trudnego leczenia. Projekt prowadzony przez Fundację Active Recovery nadal się rozwija, jest podejmowany przez kolejne placówki.
- PACJENT PODMIOTEM SYSTEMU OPIEKI ZDROWOTNEJ Reportaż z warsztatów „PACJENT PODMIOTEM SYSTEMU OPIEKI ZDROWOTNEJ”, w których uczestniczyło 30 liderów organizacji pacjentów oraz przedstawiciele decydentów: Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Gościem Honorowym spotkania był Pan Marek Augustyn – zastępca prezesa NFZ. Podczas warsztatów, gość z Czech - Robert Hejzak, prezes Krajowego Stowarzyszenia Organizacji Pacjentów, przedstawił definicję organizacji pacjentów i zasady jej współpracy z instytucjami publicznymi, producentami technologii medycznych oraz sposoby pozyskiwania środków na działania. Ekspertka Eliza Szadkowska zaprezentowała modele funkcjonowania organizacji parasolowych w innych krajach. W ramach pracy w grupach i ożywionej debaty liderzy oraz eksperci dyskutowali na temat definicji organizacji pacjentów, która powinna obowiązywać w Polsce, a także o możliwości wsparcia finansowego organizacji pacjentów oraz wypracowania ścieżek współpracy z instytucjami publicznym, zwiększenia roli organizacji pacjentów w partycypacji w tworzeniu oraz funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej, tak aby pacjent był jego podmiotem. Mówiono również o potrzebie stworzenia silnej parasolowej organizacji pacjentów, z różnych obszarów opieki medycznej, która reprezentowałaby interesy pacjentów. Spotkanie było pierwszym krokiem do powołania takiej organizacji. Na początek uczestnicy spotkania zamierzają stworzyć wspólną listę najpilniejszych zdaniem pacjentów uzupełnień i zmian w rozporządzeniach, zarządzeniach i ustawach dotyczących opieki zdrowotnej w Polsce. W tym zakresie liczą na współpracę z Rzecznikiem Praw Pacjentów i parlamentarzystami. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Onkologiczne SANITAS.
- KATARZYNA LISOWSKA, Stowarzyszenie Hematoonklogiczni – Ostra białaczka szpikowa, co o niej wiemy KATARZYNA LISOWSKA ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni, prezes Fundacji Per Humanus mówi o doświadczeniach pacjentów z ostrą białaczką szpikową, u których proces leczenia jest bardzo trudny. Jak podkreśla nie tylko pod względem medycznym, ale też psychicznym, ponieważ ze względu na obniżoną odporność muszą oni często przebywać w izolacji, bez możliwości kontaktu z rodziną i bliskimi. Po zakończeniu leczenia pacjenci z AML w większości nie chcą wracać do wspomnień z tego okresu, chcą jak najszybciej wrócić do zwykłego życia i zapomnieć o chorobie. Prezes Lisowska podkreśla, że ciągle problemem jest zbyt niska świadomość społeczna na temat ostrej białaczki szpikowej, która z jednej strony jest chorobą podstępną, bo daje niespecyficzne objawy mylone z grypą czy infekcjami, a z drugiej strony rozwija się w sposób bardzo gwałtowny. Stąd konieczne jest zachowanie czujności onkohematologicznej zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy rodzinnych, nielekceważenie symptomów mogących budzić podejrzenie ostrej białaczki szpikowej.