Vlog
- IWONA KRÓL, PIELĘGNIARKA UROSTOMIJNA - Życie z urostomią Mgr Iwona Król pielęgniarka urostomijna, psychoonkolog i moderatorka Facebookowej Grupy Wsparcia pacjentów z rakiem pęcherza moczowego wyjaśnia na czym polega rola pielęgniarki we wsparciu chorych z tym nowotworem. Mgr Iwona Król przekonuje, że życie z urostomią nie ogranicza pacjentów w codziennej aktywności, uprawianiu sportu, pracy. Urostomia nie jest także przeszkodą w prowadzeniu satysfakcjonującego współżycia seksualnego. Pani Iwona zachęca także do aktywnego uczestnictwa w grupie wsparcia, gdzie pacjenci i osoby im bliskie dzielą się swoim doświadczeniem, praktycznymi poradami na temat codziennego życia ze stomią.
- DOROTA MINTA, PSYCHOLOG - Jak pogodzić się z urostomią? Mgr Dorota Minta, psycholog, prezes Fundacji Stomalife wyjaśnia, jakie znaczenie dla zachowania życia ma dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego podjęcie decyzji o wyłonieniu urostomii. Psycholog podkreśla ogromne znaczenie wsparcia wolontariuszy urostomików dla podjęcia tej trudnej decyzji. Są oni dla chorych przykładem tego, że życie ze stomią może mieć dobrą jakość, jeśli pacjent pogodzi się z urostomią i nauczy się z nią żyć.
- Prof. Jakub Kucharz RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO - LECZENIE ONKOLOGICZNE Prof. Jakub Kucharz, onkolog kliniczny z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie wyjaśnia, dlaczego konieczna jest współpraca urologa i onkologa w opiece nad pacjentem z rakiem pęcherza moczowego. Profesor przedstawia jak przebiega obecnie leczenie chorych z tym nowotworem i jakie terapie zarejestrowane już w Europie są niezbędne do leczenia chorych z rakiem pęcherza moczowego; wskazuje też na pilną potrzebę stworzenia programu lekowego raka pęcherza moczowego.
- Prof. Artur Antoniewicz RAK PĘCHRZA MOCZOWEGO - ZAPOMNIANY NOWOTWÓR Prof. dr hab. n. med. Artur Antoniewicz, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką omawia objawy, metody diagnostyki i nowoczesnego leczenia chirurgicznego pęcherza moczowego. Profesor wyjaśnia, dlaczego wiedza na temat tego nowotworu jest wciąż niewielka w naszym społeczeństwie.
- OSTRA BIAŁACZKA SZPIKOWA - WYŚCIG Z CZASEM, premiera filmu Anna Nowakowska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowym SANITAS, którego misją jest edukacja onkologiczna, zaprasza do obejrzenia filmików przygotowanych przez prowadzoną przez nią organizację z okazji Światowego Dnia Świadomości Ostrej Białaczki Szpikowej. Tematem filmików "Ostra białaczka szpikowa - wyścig z czasem" jest charakterystyka, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie i rokowania pacjentów z tą chorobą. Dla pacjentów z AML terapia jest jak wyścig z czasem, dlatego jest im potrzebna dobra opieka, wsparcie i dostęp do skutecznych, innowacyjnych leków.
- OSTRA BIAŁACZKA SZPIKOWA - WYŚCIG Z CZASEM, część I - przyczyny , objawy, diagnoza Pierwsza część animowanego filmiku edukacyjnego "Ostra białaczka szpikowa- wyścig z czasem" Film pokazuje w przystępny sposób, jakie są czynniki ryzyka, objawy i jak powinna być przeprowadzona diagnostyka tej choroby, która nieleczona w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci pacjenta. Filmik przygotowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowym SANITAS powstał dzięki wsparciu firmy ABBVI.
- OSTRA BIAŁACZKA SZPIKOWA - WYŚCIG Z CZASEM , część II - leczenie i rokowania Druga część filmiku edukacyjnego "Ostra białaczka szpikowa - wyścig z czasem". Filmik z wykorzystaniem techniki animacji pokazuje w zrozumiały sposób, jak przebiega skomplikowany i długotrwały proces leczenia pacjenta z ostrą białaczką szpikową, jakie jest rokowanie chorego w związku z jego stanem klinicznym, wiekiem, wykrytymi u niego mutacjami. Filmik przygotowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS powstał dzięki wsparciu firmy ABBVI.
- Prof. Agnieszka Wierzbowska - INNOWACYJNE TERAPIE W OSTREJ BIAŁACZCE SZPIKOWEJ Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Wierzbowska, kierownik Katedry Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w rozmowie z Aleksandrą Rudnicka omawia innowacyjne terapie w ostrej białaczce szpikowej, wyjaśniając dla jakich grup pacjentów są one zalecane. Prof. Wierzbowska podkreśla rolę działań edukacyjnych w podnoszeniu wiedzy o tej chorobie, charakteryzującej się gwałtownym rozwojem, dlatego kluczowe jest jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie terapii. AML nieleczona doprowadza do śmierci chorego od kilku dni do tygodni.
- Katarzyna Lisowska - PACJENCI Z OSTRĄ BIAŁACZKĄ SZPIKOWĄ WYMAGAJĄ SPECJALNEJ OPIEKI I WSPARCIA Katarzyna Lisowska, liderka Stowarzyszenia HEMATOONKOLOGICZNI przedstawia najważniejsze problemy, z jakimi zmagają się pacjenci z ostrą białaczką szpikową: traumę związaną z chorobą o ostrym i zagrażającym życiu przebiegu, wieloetapowe leczenie, wymagające okresów długiej izolacji, potrzebę wsparcia bliskich, a często psychologa.
- Prof. Wiesław W. Jędrzejczak SIŁA ATOMU - SZANSA I ZAGROŻENIE Wybitny hematolog i lekarz wojskowy w rozmowie z Aleksandrą Rudnicką mówi o wykorzystani energii atomu dla potrzeb medycznych i o zagrożeniach, które stwarza użycie broni jądrowej w celach wojennych dla naszego zdrowia i życia. Przedstawia scenariusz tego, co mogłoby się wydarzyć w kontekście wojny w Ukrainie.
- Prof. Jarosław Ćwikła SIŁA ATOMU - SZANSA I ZAGROŻENIE Wybitny specjalista medycyny nuklearnej i radiolog w rozmowie z Aleksandrą Rudnicką mówi o zastosowaniu energii nuklearnej do celów diagnostycznych i terapeutycznych i o tym czy można bezpiecznie wykorzystać energię jądrową do potrzeb ekonomicznych współczesnego świata.
- Jak organizacje pacjentów pomagają chorym z Ukrainy Anna Nowakowska - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas, opowiada jak wolontariuszki z organizacji pacjentów pomagały w pierwszych dniach wojny uchodźcom z Ukrainy. Mówi, jak obecnie wygląda ta pomoc, jakie są potrzeby, problemy i trudności. Przedstawia też projekt edukacyjno-integracyjny Onkologiczny Azyl dla Ukrainy, który wkrótce będą prowadzić organizacje pacjentów.