Vlog
-
Prof. PIOTR RUTKOWSKI Zmiany systemowe w onkologii 2022/2023 Prof. dr hab. n. med. PIOTR RUTKOWSKI przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej mówi o zadaniach, które udało się zrealizować w ramach NSO w 2022 r. i o tych, które nas czekają w 2023 r. Z perspektywy przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Kierownika Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Piotr Rutkowski wyjaśnia jak ważne jest wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, unitów onkologicznych i standardów leczenia. Profesor podkreśla, że we wprowadzeniu tych zmian, a zwłaszcza standardów leczenia ważną rolę mają także organizacje pacjentów.
-
Prof. MACIEJ KRZAKOWSKI Osiągnięcia w onkologii klinicznej w 2022 roku - Potrzebne zmiany w 2023 roku Profesor MACIEJ KRZAKOWSKI, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej I kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie mówi o zmianach w kształtowaniu programów lekowych w 2022 roku w kierunku ich kompleksowości oraz elastyczności, co umożliwia lekarzom indywidualizację i planowanie leczenia pacjenta w zależności od jego stanu klinicznego i potrzeb. Profesor podkreśla konieczność przeprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej, tak aby producenci leków nie blokowali sobie nawzajem wprowadzania nowych terapii, a zwłaszcza skojarzonych terapii kilkulekowych. Profesor zaznacza pilną potrzebę uaktualnienia zapisu w Funduszu Medycznym dotyczącego RDTL. Wśród pilnych potrzeb wymienia też konieczność wprowadzenia paneli genetycznych w diagnostyce nowotworowej i kolejnych unitów narządowych, m.in. raka płuca i raka pęcherza moczowego.
-
WESOŁYCH ŚWIĄT I ŚZCZĘŚLIWEGO 2023 ROKU Najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne od redaktor platformy medialnej oli-onko ALEKSANDRY RUDNICKIEJ
-
Dr n. med. PAULA DOBOSZ - Czym jest genom? Nowotwór jako choroba geneomu Dr n. med. Paula Dobosz z Zakładu Genetyki i Genomiki Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, redaktor naczelna czasopisma „Genetyka" przedstawia definicję genomu, a także mówi o praktycznym wykorzystaniu poznania ludzkiego genomu, o tym jak rozwój genetyki wpłynął na współczesną onkologię, o możliwościach, jakie daje badanie profilowania guza u pacjenta i o korzyściach dla systemu ochrony zdrowia w Polsce, jakie niesie wprowadzenie nowoczesnej diagnostyki genetycznej.
-
Dr n. med. JANUSZ ŁAWIŃSKI - Profilaktyka raka stercza i raka jądra Z dr n.med. JANUSZEM ŁAWIŃSKIM - dyrektorem Podkarpackiego Centrum Onkologii, ordynatorem Oddziału Urologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie z okazji LISTOPADA MIESIĄCA ŚWIADOMOŚCI RAKA STERCZA I RAKA JĄDRA rozmawiamy o epidemiologii i profilaktyce tych nowotworów. Pan Doktor podkreśla, że rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn w wieku senioralnym, a rak jądra - o czym mało kto wie - to głównie choroba chłopców i młodych mężczyzn. Panowie już od 15 roku życia powinni wykonywać samobadanie jąder, a w starszym wieku skorzystać z badania markera PSA, które jest bezpłatnie wykonywane w ramach programu 40+ w poradniach lekarzy rodzinnych. Doktor Janusz Ławiński wyjaśnia też dlaczego osoby, które mają w wywiadzie rodzinnym bliskich krewnych z BRCA zależnymi nowotworami, powinny wykonać badania genetyczne w kierunku tych mutacji.
-
Psycholog KINGA MIDZIO - Rak jądra to nie powód do wstydu Z mgr KINGĄ MIDZIO, psycholożką, która od lat wspiera pacjentów onkologicznych redaktor Aleksandra Rudnicka rozmawia o potrzebie wsparcia psychicznego pacjentów z rakiem jądra. Nowotwór, ten związany ze sferą życia intymnego dotyka głównie chłopców i młodych mężczyzn, dla których aktywność seksualna jest bardzo ważna. Jak pokonać wstyd, jak dokonać coming outu, jak nawiązać relacje z partnerką? Czy rak jądra jest powodem do wstydu? Jak psycholog może pomóc pacjentom z rakiem jądra w ich problemach powrotu do zwykłego życia po chorobie? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć w tej rozmowie.
-
Pacjent MICHAŁ RADWAŃSKI - Już od 15 roku życia chłopcy powinni rozpocząć profilaktykę raka jądra Z MICHAŁEM RADWAŃSKIM - hokeistą, reprezentantem Polski, współkomentatorem meczów hokejowych transmitowanych przez TVP Sport, wychowankiem i wieloletnim zawodnikiem sanockiego klubu hokejowego, a obecnie jego prezesem rozmawiamy o raku jądra. Pan Michał dzieli się historią życia z tą chorobą, którą zdiagnozowano u niego w wieku 24 lat, kiedy rozwijało się jego sportowa kariera. Pan Michał podkreśla, jak ważne jest nie lekceważenie pierwszych objawów choroby i wczesne rozpoczęcie leczenia, które w przypadku raka jądra jest bardzo skuteczne i daje szanse na normalne życie. Mówi o swojej pracy trenera, której jednym z elementów jest zwracanie uwagi na zdrowie młodych zawodników, na wykonywanie badań profilaktycznych takich jak samobadanie jąder. Badanie to chłopcy powinni wykonywać już od 15 roku życia.
-
DR ANDRZEJ TYSAROWSKI - Kompleksowe profilowanie genomu a leczenie nowotworów Dr n. med. ANDRZEJ TYSAROWSKI, kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie przedstawi w wiedzę w „pigułce” na temat diagnostyki genetycznej, profilowania genomu guza i znaczenia tych badań dla prowadzenia i monitorowania innowacyjnych terapii u pacjentów onkologicznych.
-
PROF. MARIUSZ BIDZIŃSKI - Mutacje dziedziczone na przykładzie raka jajnika, raka piersi i raka prostaty Prof. dr hab. n. med. MARIUSZ BIDZIŃSKI, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej i kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie wyjaśnia na czym polegają różnice między mutacjami germinalnymi a somatycznymi i dlaczego tak ważne jest wykonywanie badań genetycznych u osób, które mogą być potencjalnymi nosicielami mutacji dziedziczonych rodzinnie.
-
DR IZABELA CHMIELEWSKA - Przełom w leczeniu wczesnego raka płuca z mutacją EGRF Dr Izabela Chmielewska z Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wyjaśnia na czym polega przełomowa wartość terapii adjuwantowej lekiem ozymertynib w leczeniu pacjentów ze wczesną postacią raka płuca z mutacją EGFR.
-
Koordynatorka Sekcji Raka Płuca ALEKSANDRA WILK - Sytuacja diagnostyczna pacjentów z rakiem płuca a dostęp do innowacyjnych terapii ALEKSANDRA WILK, koordynatorka Sekcji Raka Płuca oraz grupy wsparcia chorych z rakiem płuca Fundacji TO SIĘ LECZY dzieli się swoimi przemyśleniami na temat aktualnej sytuacji pacjentów z tym nowotworem w Polsce w zakresie dostępu do nowoczesnej diagnostyki genetycznej, bez której nie ma możliwości zastosowania innowacyjnego leczenia - terapii celowanych i immunoterapii.
-
ZOFIA MICHALSKA - IKONA AMAZONEK - Jak powstały AMAZONKI Pani ZOFIA MICHALSKA - Ikona AMAZONEK, pierwsza przewodnicząca Federacji Stowarzyszeń AMAZONKI przedstawia początki tego ruchu na rzecz kobiet z rakiem piersi, którego jest jedną z twórczyń. Zofia Michalska opowiada jak 40 lat temu kobiety, które chciały odzyskać sprawność po mastektomii założyły grupę gimnastyczną. Grupa ta przekształciła się w pierwszy Klub Amazonek. Pani Zofia przypomina jak powstały: nazwa, logo i statut, którymi do dzisiaj posługuje się ponad 200 stowarzyszeń kobiet z rakiem piersi w Polsce, a nazwa Amazonka upowszechniła się w naszym kraju jako określenie wszystkich kobiet z tym nowotworem. Zofia Michalska podkreśla ogromne zasługi dr Krystyny Miki, która przeniosła ze Stanów Zjednoczonych do Polski wzorce rehabilitacji i opieki nad kobietami po leczeniu raka piersi. Mówi też jak ważną rolę w pracy Amazonek odgrywają Ochotniczki - specjalnie przeszkolone wolontariuszki z doświadczenie raka piersi, które wspierają kobiety w trakcie leczenia na szpitalnych oddziałach, niosąc im nadzieję na przykładzie własnej historii. Jak podkreśla Pani Zofia misja samopomocy, która była podstawą powstania pierwszego Klubu Amazonek przy Centrum Onkologii w Warszawie jest ciągle żywa i potrzebna.