Vlog
- ZOFIA MICHALSKA - IKONA AMAZONEK - Jak powstały AMAZONKI Pani ZOFIA MICHALSKA - Ikona AMAZONEK, pierwsza przewodnicząca Federacji Stowarzyszeń AMAZONKI przedstawia początki tego ruchu na rzecz kobiet z rakiem piersi, którego jest jedną z twórczyń. Zofia Michalska opowiada jak 40 lat temu kobiety, które chciały odzyskać sprawność po mastektomii założyły grupę gimnastyczną. Grupa ta przekształciła się w pierwszy Klub Amazonek. Pani Zofia przypomina jak powstały: nazwa, logo i statut, którymi do dzisiaj posługuje się ponad 200 stowarzyszeń kobiet z rakiem piersi w Polsce, a nazwa Amazonka upowszechniła się w naszym kraju jako określenie wszystkich kobiet z tym nowotworem. Zofia Michalska podkreśla ogromne zasługi dr Krystyny Miki, która przeniosła ze Stanów Zjednoczonych do Polski wzorce rehabilitacji i opieki nad kobietami po leczeniu raka piersi. Mówi też jak ważną rolę w pracy Amazonek odgrywają Ochotniczki - specjalnie przeszkolone wolontariuszki z doświadczenie raka piersi, które wspierają kobiety w trakcie leczenia na szpitalnych oddziałach, niosąc im nadzieję na przykładzie własnej historii. Jak podkreśla Pani Zofia misja samopomocy, która była podstawą powstania pierwszego Klubu Amazonek przy Centrum Onkologii w Warszawie jest ciągle żywa i potrzebna.
- PROF. BARBARA CZERSKA - Wewnętrzna moc, która pozwala pokonać chorobę i zdobywać szczyty Prof. BARBARA CZERSKA, filozof i psychoterapeutka, od wielu lat wspierająca kobiety z rakiem piersi dzieli się swoimi refleksjami i wiedzą na temat siły ducha w pokonaniu choroby nowotworowej. Prof. Czerska podkreśla, że wyznaczanie sobie celów w chorobie pozwala przetrwać trudne chwile w terapii. Mówi też o wartości, jaką mają takie projekty MOC GÓR-ONKOSILNI, które niosą nadzieję, że po chorobie nowotworowej można powrócić do zwykłego życia i realizować nawet najbardziej ekstremalne wyczyny.
- PROF. TADEUSZ PIEŃKOWSKI - Profilaktyka i organizacja leczenia raka piersi w Polsce Prof. dr hab n. med. TADEUSZ PIEŃKOWSKI, onkolog kliniczny z Centralnego Szpitala MSWiA, którego zainteresowania naukowe dotyczą głównie raka piersi w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką mówi o tym jak ważna jest profilaktyka, wczesne wykrycie tego nowotworu dzięki zachowaniu czujności onkologicznej i systematycznemu wykonywaniu badań przesiewowych, a także regularnemu samobadaniu. Profesor Pieńkowski podkreśla, że w ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w leczeniu raka piersi, który z choroby śmiertelnej stał się chorobą przewlekłą. Wiele innowacyjnych terapii jest już refundowanych w Polsce, ale ciągle brak jest nam akredytowanych, certyfikowanych placówek leczących kompleksowo chorych na raka piersi.
- ANNA NOWAKOWSKA, PREZES SANITAS - MOC GÓR - ONKOSILNI projekt wsparcia chorych na nowotwory i szerzenia edukacji onkologicznej ANNA NOWAKOWSKA, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi z SANITAS przedstawia nowy projekt swoje organizacji MOC GÓR – ONKOSILNI. Projekt polega na zdobyciu Korony Tatr przez osoby, które przeszły chorobę nowotworową. Celem projektu jest wsparcie psychiczne pacjentów w trakcie leczenia raka, a także szerzenie profilaktyki onkologicznej. Wejście na każdy ze szczytów jest symbolem wsparcia i solidarności z chorymi na określony typ raka, a zarazem okazją do przekazywania społeczeństwu wiedzy na temat profilaktyki tego nowotworu. Zdobycie pierwszego szczytu - Łomnicy, w październiku - który jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi - jest dedykowane chorym na ten nowotwór. Autorką i koordynatorką projektu MOC GÓR – ONKOSILNI jest Anna Nowakowska, której kontakt z przyrodą, chodzenie po górach pomogło po leczeniu raka odzyskać nie tylko siły fizyczne, ale i psychiczne. Ania i uczestnicy projektu chcą przekazać pacjentom onkologicznym, że zdobywanie szczytów gór, jest jak pokonywanie choroby nowotworowej - wymaga siły ducha, wewnętrznej mocy, dzięki którym stajemy się ONKOSILNI.
- PROF. PIOTR WAŁĘGA - Jaki system opieki nad chorym ze stomią, byłby najlepszy dla pacjentów Chirurg PIOTR WAŁĘGA, prof. Collegium Medicum UnIwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wyjaśnia, jakie wyzwania jakie są obecnie największe wyzwania przed chirurgami w związku leczeniu raka jelita grubego i wyłanianiem stomii. Pan Profesor podkreśla, że w leczeniu chirurgicznym dotyczącym tych przypadków, trudności nie dotyczą technicznej strony wykonania zabiegu, ale podjęcia właściwej decyzji, jaki zbieg powinien być wykonany, u konkretnego chorego. Powinna być to decyzja podjęta przez specjalistyczne konsylium, także z udziałem pacjenta i kogoś z jego rodziny. Dla pacjentów ze stomią najlepszy byłby kompleksowy system opieki - od diagnozy, przez leczenie i monitorowanie staniu pacjenta, jego stomii po zabiegu. Do tego niezbędne są poradnie stomijne, których w Polsce jest niewiele. Taki system zapewniłby funkcjonowanie pacjentów w dobrej jakości życia, umożliwiłby im powrót bez lęku do normalnego godnego życia, we wszystkich jego aspektach.
- JACEK HOŁUB, PACJENT - Nieswoiste Zapalenie Jelita a stomia JACEK HOŁUB, pacjent z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita – J-elita, mówi o wyzwaniach, z jakimi mierzą się w życiu codziennym pacjenci z tymi chorobami. Osoby cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy chorobę Leśnowskieg-Crohna - inaczej niż pacjenci, u których zdiagnozowano raka jelita grubego - postrzegają konieczność wyłonienia stomii, która jest dla nich rodzajem uwolnienia od życia z ciągłymi biegunkami, bólami brzucha i innymi objawami NZJ. Jak podkreśla Jacek Hołub, także chorzy z NZJ czują się stygmatyzowani, a szansą na zmianę ich sytuacji, na normalne, godne życie jest innowacyjna terapia biologiczna, która choć jest już refundowana w Polsce, to nie jest ona równie dostępna dla pacjentów we wszystkich województwach.
- IGA RAWICKA, PREZES EUROPACOLON POLSKA - Profilaktyka raka jelita grubego u pacjentów z NCHZJ IGA RAWICKA, psychoonkolog, prezes Fundacji EuropaColon Polska mówi o konieczności profilaktyki raka jelita grubego u pacjentów z Nieswoistymi Chorobami Zapalnymi Jelita - wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Informuje od jakiego wieku pacjenci z tymi chorobami powinni zachować czujność onkologiczną, jakie badania wykonywać, aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi choroby nowotworowej. Iga Rawicka radzi, jak może pokonać trudności życia ze stomią zarówno pacjent, jak i jego rodzina, a także co powinniśmy zrobić jako społeczeństwo, aby pomóc w zwyczajnym , godnym życiu osobom ze stomią.
- AGNIESZKA BISKUP, PIELĘGNIARKA - Zadania pielęgniarki stomijnej Mgr AGNIESZKA BISKUP, pielęgniarka stomijna z Szpitala Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi przedstawia zadania pielęgniarki stomijnej w kompleksowej opiece nad pacjentem ze stomią - przed zabiegiem, w czasie hospitalizacji i powrocie do funkcjonowania w zwyczajnym życiu po wyłonieniu stomii. Agnieszka Biskup mówi też o późnych powikłaniach, które mogą pojawić się u pacjentów po miesiącu lub w późniejszym czasie, a nawet kilku lat po wyłonieniu stomii. Jak zaznacza, dlatego tak ważne jest zbudowanie od nowa sytemu poradni stomijnych, w których pacjent znalazłby opiekę w sytuacji wystąpienia powikłań. Mgr Biskup opowiada też, jak pomaga pacjentom, w dokonaniu coming out-u.
- PACJENTKA STOMIJNA, DOROTA KANIEWSKA - Co dla pacjneta oznacza dostęp i właśćiwy dobóe sprzętu stomijnego oraz środków pielęgnacji stomii DOROTA KANIEWSKA, pacjentka stomijna, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO mówi o tym, jak ważny dla osoby ze stomią jest dostęp i dobór właściwego sprzętu stomijnego oraz środków do pielęgnacji stomii. Oznacza to dla osób ze stomią prowadzenie zwykłego życia, nie pozostawanie w izolacji, a przede wszystkim zachowanie godności.Dorota Kaniewska podkreśla, że wśród potrzeb pacjentów ze stomią konieczne są: refundacja na właściwym poziomie sprzętu stomijnego i środków pielęgnacji stomii, a także odbudowa sieci poradni stomijnych.
- SANDRA ŁAZUGA, DIETETk - Wyzwania żywieniowe pacjentów z poszczególnymi rodzajami stomii Dietetyk Sandra Łazuga wyjaśnia, jakie wyzwania żywieniowe stoją przed pacjentami z poszczególnymi rodzajami stomii. Sandra Łazuga podkreśla, że żywienie pacjentów ze stomią powinno być zindywidualizowane i dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta, ponieważ nie ma ogólnych zaleceń żywieniowych dla wszystkich stomików. Pacjenci onkologiczni ze stomią powinni stosować w okresie leczenia - chirurgii i radioterapii - dietę lekkostrawną. Dietetyk radzi, aby pacjenci ze stomią prowadzili stałą obserwację reakcji swojego organizmu na produkty, które spożywają i uwagi zapisywać w specjalnym dzienniczku. Na tej podstawie dietetyk pomoże im dobrać indywidualną dietę.
- II KONFERENCJA ORGANIZACJI PACJENTÓW HEMATOLOGICZNYCH II Konferencja Organizacji Pacjentów Hematologicznych przebiegała pod hasłem WSPÓLNIE DLA POLSKIEJ HEMATOLOGII. 9 września 2022 r. specjaliści z zakresu hematologii, transfuzjologii, opieki paliatywnej, psychoonkologii, a także przedstawiciele decydentów i organizacji pacjentów debatowali na temat aktualnej sytuacji polskiej hematologii i stojącymi przed nią wzywaniami, m.in. wprowadzeniem Krajowej Sieci Hematologicznej, czy placówek leczących nastolatki i młodych dorosłych. Po Konferencji liderzy organizacji pacjentów spotkali się w Myślęcinku, gdzie dzielili się swoimi doświadczeniami, rozmawiali na temat wspólnych działań i potrzebie organizacji kolejnych takich spotkań.
- PROF. MACIEJ KRZAKOWSKI - Na jakie terapie i zmiany organizacyjne czekamy w raku płuca? Prof. dr hab. n. med. MACIEJ KRZAKOWSKI - kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, konsultant Krajowy w Dziedzinie Onkologii Klinicznej mówi o nowych lekach celowanych i immunoterapeutykach, w tym immunoterapii skojarzonej, o które trzeba uzupełnić program lekowy raka płuca. Prof. wyjaśnia, że leczenie innowacyjnymi terapiami jest dużo trudniejsze niż dobrze już znaną chemioterapią, zwłaszcza w zakresie działań niepożądanych, dlatego niektóre placówki nie wprowadzają programów lekowych. Prof. Krzakowski zwraca uwagę na rolę profilaktyki w walce z rakiem płuca i zachęca - zwłaszcza palaczy - do przebadania się w ramach programu przesiewowego raka płuca.