Vlog
- PROF. JACEK JASSEM - Używanie wyrobów tytoniowych, czynnik ryzyka nowotworów Prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki i Katedry Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką mówi o chorobach onkologicznych, w których palenie wyrobów tytoniowych jest czynnikiem ryzyka i wyjaśnia, dlaczego niektóre organy są bardziej narażone na działanie tytoniu. Prof. Jassem zaznacza, że choć nowe wyroby tytoniowe są mniej szkodliwe, to nie są sposobem na wyjście z nałogu, ponieważ zawierają uzależniającą nikotynę. Profesor podkreśla, jak ogromne znaczenia ma zrezygnowanie z palenia u osób w trakcie leczenia onkologicznego. Podnosi ono - co potwierdzają badania - aż o 25% efektywność leczenia, czego nie jest w stanie zrobić żaden lek. Warto więc zainwestować w leczenie uzależnienia od tytoniu u osób z chorobami nowotworowymi, nie jest za późno na takie działania, wbrew potocznym przekonaniom.
- PROF. IWONA HUS - Przewlekła białaczka limfocytowa - jak działają inhibitory kinazy tyrozynowej Brutona (BTK) Prof. Iwona Hus, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia, jak działają inhibitory kinazy tyrozynowej w leczeniu pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową, Prof. Hus wyjaśnia, jakie korzyści odniosą pacjenci z tym nowotworem , którzy mają delecję 17p/mutację TP53 czy niezmutowane geny I G V H, z zastosowania inhibitorów kinazy tyrozynowej. Prof. Hus omawia też działania niepożądane tych substancji, w tym tzw. pozorną progresję, zaznaczając, że kinazy B T K nowej generacji maja mniej działań niepożądanych .m.in. zakresie chorób serca.
- PROF. AGNIESZKA WIERZBOWSKA - Czekamy na przełom w leczeniu polskich pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Prof. Agnieszka Wierzbowska, kierownik Katedry Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w rozmowie z red. Aleksandra Rudnicką mówi o konieczności zmian w organizacji i finansowaniu badań diagnostycznych - w tym sekwencjonowania nowej generacji (NGS) - u pacjentów z ostrą białaczką szpikową, bez których wdrożenie innowacyjnych terapii w leczeniu tych chorych nie będzie możliwe. Profesor wskazuje też na korzyści dla jakości życia chorych i sytemu ochrony zdrowia z wprowadzenia ambulatoryjnego modelu organizacji leczenia 1. linii u pacjentów z ostrą białaczką szpikowa z grupy UN-FIT leczonych terapią skojarzoną azacytydyny z wenetoklaksem.
- PROF. TOMASZ SACHA - Przewlekła białaczka szpikowa - sukces w leczeniu nowotworów krwi Prof. Tomasz Sacha, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii UJ CM, w rozmowie z Aleksandrą Rudnicką przedstawia leczenie polskich pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, które dzięki wprowadzeniu sprawdzonych leków generycznych oryginalnej substancji - imatynibu jest w pełni dostępne dla polskich chorych. Profesor Sacha wyjaśnia też, u których chorych i dlaczego możliwe jest zaprzestanie leczenia, bez szkody dla ich zdrowia. Profesor mówi też o tym, jak istotne znaczenie miała refundacja substancji ponatynib dla określonej grupy pacjentów z ostrą białaczką szpikową.
- KATARZYNA LISOWSKA - Na co czekają pacjenci hematoonkologiczni Katarzyna Lisowska moderatorka grupy wsparcia chorych na nowotwory i red. Aleksandra Rudnicka rozmawiają o aktualnych potrzebach i problemach pacjentów z nowotworami krwi, dotyczących dostępu do nowych terapii, zmian w programach lekowych, profilaktyki przeszczepień i organizacji w ochronie zdrowia.
- IWONA TOMANEK - Transplantacja Krwiotwórczych komórek macierzystych - jak znaleźć genetycznego bliźniaka Iwona Tomanek, kierownik działów Follow Up i Work Up Fundacji DKMS w rozmowie z red, Aleksandrą Rudnicka przedstawia cele Światowego Dnia Walki z Chorobami Nowotworowymi Krwi obchodzonego z inicjatywy Fundacji DKMS od 2014 r. Iwona Tomanek informuje jak znaleźć genetycznego bliźniaka i jak zostać dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Przedstawia działania Fundacji oparte na 4. filarach: poszukiwaniu dawców komórek macierzystych krwi, edukacji, wsparciu organizacji pacjentów i pomocy dla placówek medycznych. Mówi o tym, jak Fundacja poradziła sobie w trudnych warunkach pandemii i wojny w Ukrainie.
- MONIKA KĘDZIORA - Moje życie z czerniakiem Do rozmowy o czerniaku z perspektywy pacjenta red. Aleksandra Rudnicka zaprosiła Monikę Kędziorę, autorkę bloga ŻYCIE Z TERRORYSTĄ. Monika opowiada, o tym jak bardzo czerniak zmienił jej życie, że nazwała go terrorystą. Mówi o tym, co jest najtrudniejsze w tej chorobie i skąd czerpie siłę, aby być nadal aktywną, pracować, spotykać się z ludźmi. Kto daje jej największe wsparcie i jaki jest jej sposób na życie z "terrorystą- czerniakiem". Przekazuje praktyczne rady na co dzień dla innych chorych, którzy zaczynają dopiero życie z rakiem i terapię. Podkreśla, że choroba wniosła wiele pozytywnego do jej życia.
- KAMIL DOLECKI - Profilaktyka czerniaka i wsparcie pacjentów to nasza misja Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki SARCOMA przedstawia misję i działania swojej organizacji, która pierwotnie powstała, aby wspierać pacjentów z mięsakami, ale od kilku lat zajmuje się też niesieniem pomocy chorym z nowotworami skóry. Działania Stowarzyszenia SARCOMA, to nie tylko wsparcie pacjentów z czerniakiem, ale także szeroko prowadzono edukacja na rzecz profilaktyki nowotworów skóry. Kamil Dolecki, mówi też o planach Stowarzyszenia na przyszłość, o najpilniejszych potrzebach w obszarze profilaktyki czerniaka i pomocy chorym z rakami skóry.
- BARBARA PEPKE - Edukację na temat profilaktyki czerniaka trzeba zaczynać jak najwcześniej Barbara Pepke, prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia prowadzony od lat z powodzeniem projekt edukacyjny na temat profilaktyki czerniaka, który jest obecnie realizowany na terenie prawie całej Polski. Projekt jest skierowany do uczniów, a partnerem merytoryczny Fundacji są stacje sanitarno-epidemiologiczne. Projekt powstał w konsultacji z nauczycielami i uczniami, tak aby język komunikacji był zrozumiany dla dzieci i młodzieży, a formy przekazu atrakcyjne dla młodych odbiorców.
- PROF. PIOTR RUTKOWSKI - Najnowsze terapie czerniaka są dostępne w Polsce Prof. dr hab. n. med. PIOTR RUTKOWSKI - kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką zaznacza, że w leczeniu chorych z czerniakiem osiągnęliśmy światowy poziom. Jednak ciągle pojawiają się nowe terapie, czy też te już dostępne w nowych wskazaniach, o które w przyszłości należałoby uzupełnić program lekowy czerniaka. Profesor Rutkowski mówi też o bardzo szczególny podtypie czerniaka, z którym medycyna sobie jeszcze niezbyt radzi - o czerniaku gałki ocznej, ale tu także pojawiły nowe terapie, dające nadzieję dla chorych z rozsianą postacią tego nowotworu. Profesor podkreśla też, że zmieniła się sytuacja chorych z innymi typami raka skóry w Polsce, którzy również mają dostęp do nowoczesnego leczenia. Nadal ważnym zadaniem jest edukacja na temat profilaktyki czerniaka, którą od 11. lat zajmuje się Akademia Czerniaka.
- PATRYCJA NYGA - Diagnoza raka pęcherza moczowego i co dalej? Patrycja Nyga, pacjentka z rakiem pęcherza moczowego opowiada historię swojej choroby. Mówi o trudnej drodze od pojawienia się objawów, postawienia diagnozy i o kłopotach ze znalezieniem referencyjnego ośrodka, który podjął się przeprowadzenia skomplikowanej operacji. Patrycja nie traci nadziei na dalsze leczenie, które dałoby jej możliwość życia bez urostomii, dzięki tzw. pęcherzowi zastępczemu.
- ANNA SARBAK - Wsparcie pacjentów z rakiem pęcherza moczowego Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti przedstawia problemy i potrzeby osób z nietrzymaniem moczu, metody leczenia tej choroby, dostęp do leków i wyrobów medycznych. Prezes Sarbak mówi także o potrzebie wsparcia pacjentów z rakiem pęcherza moczowego, które w ramach UroConti mają swoją sekcję.