Vlog
- PROF. DARIUSZ KOWALSKI - Nowe terapie celowane i immunoterapia skojarzona w raku płuca Prof. dr hab. n. med. DARIUSZ KOWALSKI - onkolog i radioterapeuta z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca mówi o potrzebie ciągłego wprowadzania do leczenia pacjentów z rakiem płuca nowych terapii - leczenia celowanego i immunoterapii. Dzięki innowacyjnemu leczeniu rak płuca z choroby terminalnej staje się chorobą przewlekłą, a pacjenci żyją w dobrej jakości przez kilkanaście lat. Obecnie ważne jest wprowadzenie terapii takich jak podwójna immunoterapia skojarzona już w pierwszej linii leczenia dla pacjentów z PD-L1 poniżej 50%. Profesor podkreśla, że dla wyników leczenia konieczne jest szybka i jak najszersza diagnostyka wykorzystująca najnowsze metody badania genomu guza czy NGS. Dla walki z rakiem płuca ważne jest zwalczenie nikotynizmu. Zaprzestanie palenia ma istotny wpływ dla pacjent będących w trakcie leczenia, ponieważ podnosi jego skuteczność.
- DR PRZEMYSŁAW RYŚ - Podwójna immunoterapia skojarzona w raku płuca, na czym polega jej wartość? Dr n. med. PRZEMYSŁAW RYŚ - wykładowca Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, dyrektor Działu Analiz Klinicznych HTA Consulting wyjaśnia, jaki jest mechanizm działania podwójnej immunoterapii skojarzonej w raku płuca i dla jakiej grupy pacjentów jest ona wskazana. Doktor Ryś podkreśla, że jest to terapia o mniejszej toksyczności w porównaniu z chemioterapią czy immunochemioterapią, a to że jest to terapia ograniczona w czasie do 24 miesięcy ma również znaczenie dla pacjenta, który przez krótszy okres czasu jest narażony na działania niepożądane. Refundacja podwójnej immunoterapii skojarzonej jest bardzo oczekiwana zwłaszcza przez pacjentów z ekspresją białka PD-L1 poniżej 50%.
- PROF. ADAM ANTCZAK - Międzybłoniak opłucnej, czekamy na immunoterapię skojarzoną Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak - kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przekazuję wiedzę na temat rzadkiego nowotworu klatki piersiowej - międzybłoniaka opłucnej. Profesor mówi o epidemiologii, objawach, rokowaniu i aktualnym dostępnym leczeniu dla pacjentów z tym agresywnym nowotworem. Prof. Antczak przedstawia nowe perspektywy leczenia chorych z międzybłoniakiem opłucnej w rozsianym stadium guza. Ta grupa pacjentów, która dotąd nie miała żadnego leczenia poza chemioterapią czy leczeniem paliatywnym, obecnie ma dostęp w ramach procedury RDTL do podwójnej immunoterapii skojarzonej. Leczenie to podnosi jakość ich życia i znacznie poprawia rokowania. Pacjenci z międzybłoniakiem opłucnej czekają na szybka refundację tego innowacyjnego leczenia w programie lekowym.
- ALEKSANDRA WILK - Bez diagnostyki molekularnej nie na innowacyjnego leczenia raka płuca ALEKSANDRA WILK - koordynatorka grupy wsparcia pacjentów z rakiem płuca Fundacji TO SIĘ LECZY w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką wskazuje na konieczne zmiany w systemie opieki nad pacjentem z rakiem płuca. Podkreśla, że konieczne jest zapewnienie szybkiej i dobrej jakość diagnostyki molekularnej, bez której pacjenci nie mogą być kierowani do innowacyjnego leczenia, a także stworzenie ośrodków kompleksowej i wielodyscyplinarnej opieki nad chorymi z rakiem płuca Lung Cancer Unitów. Aleksandra Wilk wskazuje, że potrzebne jest także wprowadzenie do sytemu koordynatorów, którzy przeprowadzą pacjentów przez skomplikowaną ścieżkę diagnostyki i leczenia raka płuca.
- EWELINA SZMYTKE - Opieka nad chorymi z rakiem płuca z perspektywy europejskiej. EWELINA SZMYTKE - wiceprezes LUNG CANCER EUROPE przedstawia misję tej organizacji oraz jej dotychczasowe działania i aktualnie prowadzone prace nad przygotowaniem raportu na temat ścieżki opieki nad pacjentem z rakiem płuca w Europie. Ewelina Szmytke mówi też o miejscu Polski na tle innych krajów europejskich w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorych na raka płuca. Posłuchaj tej rozmowy, jeśli chcesz się dowiedzieć, co z perspektywy europejskiej funkcjonuje dobrze, a co jeszcze mamy do zrobienia w naszym kraju w walce z rakiem płuca.
- ONKO-AZYL dla UKRAINY - wsparcie dla ukraińskich pacjentów onkologicznych Relacja z pierwszego spotkania w ramach projektu ONKO-AZYL dla UKRAINY, które odbyło się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie. Celem projektu jest wsparcie, informacja i edukacja chorych na nowotwory z Ukrainy oraz ich bliskich, a także integracja ze środowiskiem polskich pacjentów onkologicznych. W programie warsztatów wykłady onkologa, hematologa, psychoonkologa, specjalisty badań klinicznych. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS z Sanoka. Projekt objął Patronatem Honorowym Rzecznik Praw Pacjenta.
- DOC. JAKUB ŻOŁNIEREK - Diagnostyka raka prostaty, potrzeba badań genetycznych Doc. Jakub Żołnierek, onkolog kliniczny specjalizujący się w leczeniu pacjentów z nowotworami urologicznymi, w tym z rakiem stercza, w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką mówi o potrzebie wykonywania w ramach diagnostyki pacjentów z rakiem gruczołu krokowego badania genetycznego w kierunku mutacji BRCA. W ostatnich latach okazało się bowiem, że te rodzinnie dziedziczone zmiany w genach BRCA nie dotyczą wyłącznie kobiet z tzw. zespołem raka piersi i jajnika, ale także chorych z rakiem trzustki i mężczyzn z rakiem prostaty. Jest to tym bardziej ważne, że dla pacjentów, z tymi nowotworami, u których wykryto mutacje w genach BRCA istnieje skuteczna terapia lekiem olaparib, będąca obecnie w Polsce w procesie refundacji. W związku z dziedziczeniem mutacji BRCA, wykonanie tego badania ma również ogromne znaczenie dla zdrowia dzieci i bliskich krewnych pacjentów z rakiem prostaty, którzy także mogą być nosicielami mutacji BRCA.
- DR BOŻENA SIKORA-KUPIS - Program lekowy raka prostaty, ostatnie zmiany i kolejne potrzeby Dr n. med. Bożena Sikora-Kupis z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie omawia zmiany w programie lekowym raka prostaty B.56, dotyczące wprowadzenia nowych leków, ale także dyskwalifikacji pacjentów z leczenia w ramach tego programu na podstawie progresji PSA. Pani Doktor mówi także o potrzebie wprowadzenia kolejnych terapii wskazanych w leczeniu chorych na hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego z przerzutami oraz w terapii chorych z rakiem stercza z mutacjami w genach BRCA. Dr Bożena Sikora-Kupis podkreśla, że nadal istnieje ogromna potrzeba zdrowotną w zakresie profilaktyki i leczenia raka prostaty w naszym kraju, co związane jest m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
- PROF. JAROSŁAW ĆWIKŁA - Terapia radioligandowa, nowe perspektywy leczenia raka prostaty Prof. dr hab.. n. med. Jarosław Ćwikła przedstawia nowe perspektywy leczenia raka prostaty z wykorzystaniem terapii radioligandowej, która jest metodą leczenia celowanego z wykorzystaniem radioaktywnego lutetu. Ten rodzaj leczenia w przypadku raka stercza jest nowością, w Polsce obecnie dostęp do terapii radioligandowej w chwili obecnej jest możliwy tylko w ramach badań klinicznych dla niewielkiej grupy pacjentów.
- RED. KRZYSZTOF JAKUBIAK - Pacjent ma wybór, moja ścieżka diagnostyki i leczenia raka prostaty Red. Krzysztof Jakubiak, znany i ceniony dziennikarz medyczny tym razem w rozmowie z Aleksandrą Rudnicką występuje w roli pacjenta, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat leczenia raka prostaty. Krzysztof Jakubiak podkreśla, że w jego przypadku w ogromną rolę w pokonaniu rak odegrał fakt, iż nowotwór został wykryty we wczesnym stadium rozwoju. Z kolei wybór metody precyzyjnego chirurgicznego leczenia z wykorzystaniem robota, miał pozytywne znaczenie dla przebiegu rehabilitacji i szybkiego powrotu do sprawności. Ważne było także wsparcie żony, która towarzyszyła mu na każdym etapie diagnostyki i leczenia. W trosce o swoje zdrowie i zdrowie swoich dzieci w ostatnim czasie, Krzysztof wykonał badanie w kierunku dziedziczonych rodzinnie mutacji BRCA, które są czynnikiem ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jak mówi, do wykonania tego badania skłonił go to, iż jego ojciec też miał raka prostaty.
- PROF. MACIEJ KRZAKOWSKI - Nowy program leczenia raka nerki Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Onkologii Klinicznej w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia nowy program leczenia raka nerki. Profesor podkreśla, że wartością tego programu obok wprowadzenia nowych, innowacyjnych leków - m.in. immunoterapii w pierwszej linii leczenia - jest jego elastyczność, umożliwiająca lekarzom dostosowanie terapii do stanu klinicznego konkretnego pacjenta. Prof. Krzakowski wskazuje na potrzebę wprowadzenia do programu leczenia pacjentów z rakiem nerki kolejnych efektywnych terapii, które są już zarejestrowane w Europie m.in. terapii skojarzonej inhibitora angiogezy z immunoterpią. Terapia ta ma potwierdzoną skuteczność w leczeniu I linii chorych z pośrednim i niekorzystnym rokowaniem.
- PROF. JAKUB KUCHARZ - Indywidualizacja leczenia raka nerki Dr hab. n. med. Jakub Kucharz, prof. Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, onkolog kliniczny z Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Moczowego NIO w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicka przedstawia zmiany, jakie zaszły w nowym programie leczenia raka nerki. Profesor mówi o zadowoleniu lekarzy z możliwości indywidualizacji leczenia pacjentów w ramach tego programu, dostosowania terapii do stanu klinicznego konkretnego pacjenta. Profesor podkreśla, że program stworzony na podstawie zaleceń polskich towarzystw naukowych PTOK i PTU, zmienił pierwszą linię leczenia, w której pojawiła się immunoterapia, wykreślił zapis o konieczności wykonania nefrektomii cytoredukcyjnej u pacjentów o rokowaniu pośrednim i korzystnym oraz wprowadził terapie dla pacjentów z rakiem nerki niejasnokomórkowym. Kolejną potrzebą, według Profesora, jest wprowadzenie w pierwszej linii leczenia pacjentów z rakiem jasnokomórkowym z grup o pośrednim i niekorzystnym rokowaniu terapii skojarzonej inhibiotra angiogenezy i immunoterapii, która ma potwierdzoną w badaniach klinicznych wysoką skuteczność i jest zarejestrowana w Europie.