Vlog
- DOC. JAKUB ŻOŁNIEREK - Diagnostyka raka prostaty, potrzeba badań genetycznych Doc. Jakub Żołnierek, onkolog kliniczny specjalizujący się w leczeniu pacjentów z nowotworami urologicznymi, w tym z rakiem stercza, w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką mówi o potrzebie wykonywania w ramach diagnostyki pacjentów z rakiem gruczołu krokowego badania genetycznego w kierunku mutacji BRCA. W ostatnich latach okazało się bowiem, że te rodzinnie dziedziczone zmiany w genach BRCA nie dotyczą wyłącznie kobiet z tzw. zespołem raka piersi i jajnika, ale także chorych z rakiem trzustki i mężczyzn z rakiem prostaty. Jest to tym bardziej ważne, że dla pacjentów, z tymi nowotworami, u których wykryto mutacje w genach BRCA istnieje skuteczna terapia lekiem olaparib, będąca obecnie w Polsce w procesie refundacji. W związku z dziedziczeniem mutacji BRCA, wykonanie tego badania ma również ogromne znaczenie dla zdrowia dzieci i bliskich krewnych pacjentów z rakiem prostaty, którzy także mogą być nosicielami mutacji BRCA.
- DR BOŻENA SIKORA-KUPIS - Program lekowy raka prostaty, ostatnie zmiany i kolejne potrzeby Dr n. med. Bożena Sikora-Kupis z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie omawia zmiany w programie lekowym raka prostaty B.56, dotyczące wprowadzenia nowych leków, ale także dyskwalifikacji pacjentów z leczenia w ramach tego programu na podstawie progresji PSA. Pani Doktor mówi także o potrzebie wprowadzenia kolejnych terapii wskazanych w leczeniu chorych na hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego z przerzutami oraz w terapii chorych z rakiem stercza z mutacjami w genach BRCA. Dr Bożena Sikora-Kupis podkreśla, że nadal istnieje ogromna potrzeba zdrowotną w zakresie profilaktyki i leczenia raka prostaty w naszym kraju, co związane jest m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
- PROF. JAROSŁAW ĆWIKŁA - Terapia radioligandowa, nowe perspektywy leczenia raka prostaty Prof. dr hab.. n. med. Jarosław Ćwikła przedstawia nowe perspektywy leczenia raka prostaty z wykorzystaniem terapii radioligandowej, która jest metodą leczenia celowanego z wykorzystaniem radioaktywnego lutetu. Ten rodzaj leczenia w przypadku raka stercza jest nowością, w Polsce obecnie dostęp do terapii radioligandowej w chwili obecnej jest możliwy tylko w ramach badań klinicznych dla niewielkiej grupy pacjentów.
- RED. KRZYSZTOF JAKUBIAK - Pacjent ma wybór, moja ścieżka diagnostyki i leczenia raka prostaty Red. Krzysztof Jakubiak, znany i ceniony dziennikarz medyczny tym razem w rozmowie z Aleksandrą Rudnicką występuje w roli pacjenta, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat leczenia raka prostaty. Krzysztof Jakubiak podkreśla, że w jego przypadku w ogromną rolę w pokonaniu rak odegrał fakt, iż nowotwór został wykryty we wczesnym stadium rozwoju. Z kolei wybór metody precyzyjnego chirurgicznego leczenia z wykorzystaniem robota, miał pozytywne znaczenie dla przebiegu rehabilitacji i szybkiego powrotu do sprawności. Ważne było także wsparcie żony, która towarzyszyła mu na każdym etapie diagnostyki i leczenia. W trosce o swoje zdrowie i zdrowie swoich dzieci w ostatnim czasie, Krzysztof wykonał badanie w kierunku dziedziczonych rodzinnie mutacji BRCA, które są czynnikiem ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jak mówi, do wykonania tego badania skłonił go to, iż jego ojciec też miał raka prostaty.
- PROF. MACIEJ KRZAKOWSKI - Nowy program leczenia raka nerki Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Onkologii Klinicznej w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia nowy program leczenia raka nerki. Profesor podkreśla, że wartością tego programu obok wprowadzenia nowych, innowacyjnych leków - m.in. immunoterapii w pierwszej linii leczenia - jest jego elastyczność, umożliwiająca lekarzom dostosowanie terapii do stanu klinicznego konkretnego pacjenta. Prof. Krzakowski wskazuje na potrzebę wprowadzenia do programu leczenia pacjentów z rakiem nerki kolejnych efektywnych terapii, które są już zarejestrowane w Europie m.in. terapii skojarzonej inhibitora angiogezy z immunoterpią. Terapia ta ma potwierdzoną skuteczność w leczeniu I linii chorych z pośrednim i niekorzystnym rokowaniem.
- PROF. JAKUB KUCHARZ - Indywidualizacja leczenia raka nerki Dr hab. n. med. Jakub Kucharz, prof. Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, onkolog kliniczny z Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Moczowego NIO w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicka przedstawia zmiany, jakie zaszły w nowym programie leczenia raka nerki. Profesor mówi o zadowoleniu lekarzy z możliwości indywidualizacji leczenia pacjentów w ramach tego programu, dostosowania terapii do stanu klinicznego konkretnego pacjenta. Profesor podkreśla, że program stworzony na podstawie zaleceń polskich towarzystw naukowych PTOK i PTU, zmienił pierwszą linię leczenia, w której pojawiła się immunoterapia, wykreślił zapis o konieczności wykonania nefrektomii cytoredukcyjnej u pacjentów o rokowaniu pośrednim i korzystnym oraz wprowadził terapie dla pacjentów z rakiem nerki niejasnokomórkowym. Kolejną potrzebą, według Profesora, jest wprowadzenie w pierwszej linii leczenia pacjentów z rakiem jasnokomórkowym z grup o pośrednim i niekorzystnym rokowaniu terapii skojarzonej inhibiotra angiogenezy i immunoterapii, która ma potwierdzoną w badaniach klinicznych wysoką skuteczność i jest zarejestrowana w Europie.
- DR GRZEGORZ ROSIAK - Ablacja w leczeniu raka nerki Dr n. med. Grzegorz Rosiak, specjalista radiologii interwencyjnej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia mało znaną w Polsce metodę leczenia m.in. raka nerki - ablację. Jest to metoda, pozwalająca u pacjentów, którzy nie mogą być leczeni chirurgicznie na radykalne wyleczenie. Ablacja polega na usuwaniu guzów z zastosowaniem wysokiej (termoablacja) lub niskiej temperatury(krioablacja). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i jest mało inwazyjny, polega na wkłuciu specjalnych igieł, które nie pozostawiają śladów. Ablacja jest również stosowana w leczeniu przerzutów i leczeniu paliatywnym. Niestety leczenie z wykorzystaniem metod radiologii interwencyjnej, która na świecie jest uznawana za czwartą - obok chirurgii, radioterapii i onkologii klinicznej - metodę leczenia nowotworów jest w Polsce refundowane w nielicznych wskazaniach.
- PROF. IWONA HUS - Krew. Lek. Wartość. Zasób. Prof. dr hab. n. med. Iwona Hus, hematolog, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów mówi o roli poszczególnych składników krwi i osocza krwi, a także o metodach leczenia chorób nowotworowych krwi. Prof. Iwona Hus wyjaśnia czym są zespoły mielodysplastyczne (MDS) i dlaczego przetoczenia krwi są tak ważne dla pacjentów z tą chorobą, a jednocześnie są uciążliwą dla nich procedurą. Profesor przedstawia działanie innowacyjnej terapii lekiem luspatercept, która może zmniejszyć, a nawet całkowicie uwolnić część chorych z MDS od przetoczeń. Prof. Iwona Hus mówi o wynikach raportu Krew. Lek. Wartość. Zasób przygotowanego przez PTHiT. Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy Prof. Iwona Hus podkreśla, iż powinniśmy być wdzięczni honorowym dawcom krwi - osobom, które ze szlachetnych pobudek ratują ludzkie zdrowie i życie.
- DR KATARZYNA BUDZISZEWSKA - Pacjenci czekają na lek, który uwolni ich od transfuzji Dr n. med. KATARZYNA BUDZISZEWSKA, hematolog, kierownik Oddziału Diagnostyki Hematologicznej w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Konsultant Wojewódzka w Dziedzinie Hematologii dla woj. mazowieckiego przedstawia charakterystykę grupy chorób nowotworowych krwi określanych mianem zespołów mielodysplastycznych (MDS) oraz czynniki ryzyka zachorowania na te choroby. Doktor Budziszewska mówi o aktualnych metodach leczenia chorych z MDS, polegających głównie na transfuzjach, które są uciążliwe i dezorganizują życie pacjenta, a także są powodem niebezpiecznego dla organizmu przeładowania żelazem i immunizacji. Doktor Budziszewska wyjaśnia jak zmienia życie pacjentów z MDS nowoczesna terapia lekiem luspatercept, która poprawia stan kliniczny pacjentów, zmniejsza częstość przetoczeń, a niektórych chorych całkowicie od nich uwalnia. Dlatego pacjenci czekają na szybką refundację tego leku.
- PROF. PIOTR RADZIWON - Jak krwiodawstwo i krwiolecznictwo ratują życie Prof. dr hab. n. med. Piotr Radziwon, hematolog, Konsultant Krajowy ds. Transfuzjologii Klinicznej opowiada o historii przetoczeń krwi, powstaniu w Polsce sytemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa, o aktualnych problemach związanych z jego funkcjonowaniem. Profesor wyjaśnia także, kto może zostać dawcą krwi i jakie znaczenie dla pacjentów oraz sytemu ma wprowadzenie leków będących alternatywą dla przetoczeń krwi. Profesor Radziwon podkreśla, że krwiolecznictwo - leczenie krwią , naturalnym lekiem, który nie ma swojego syntetycznego odpowiednika - jest możliwe dzięki honorowym dawcom krwi.
- ONKO-AZYL dla UKRAINY - wsparcie dla ukraińskich pacjentów onkologicznych Relacja z pierwszego spotkania w ramach projektu ONKO-AZYL dla UKRAINY, które odbyło się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie. Celem projektu jest wsparcie, informacja i edukacja chorych na nowotwory z Ukrainy oraz ich bliskich, a także integracja ze środowiskiem polskich pacjentów onkologicznych. W programie warsztatów wykłady onkologa, hematologa, psychoonkologa, specjalisty badań klinicznych. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS z Sanoka. Projekt objął Patronatem Honorowym Rzecznik Praw Pacjenta.
- PROF. JOANNA DIDKOWSKA - Zalecenia WHO dotyczące wyrobów tytoniowych Prof. Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie przedstawia wyniki działań edukacyjnych dotyczących wyrobów tytoniowych, które spowodowały spadek zachorowań na choroby kardiologiczne i nowotwory w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród mężczyzn. Profesor Didkowska podkreśla, że ostatnio pod postacią "mniej szkodliwych" nowych wyrobów tytoniowych zostały leganie wprowadzone nowe produkty uzależniające, skierowane przez producentów głównie do młodzieży. Stąd poza edukacją powinny być wprowadzone odpowiednie rozwiązania legislacyjne. Według najnowszych zaleceń zespołu ekspertów każda osoba uzależniona, aby wyjść z nałogu powinna mieć zapewnione wsparcie psychologiczne i medyczne. Dotyczy to szczególnie osób chorych w tym na raka, u których rzucenie palenia istotnie poprawia stan ich zdrowia.