Vlog
- DR GRZEGORZ ROSIAK - Ablacja w leczeniu raka nerki Dr n. med. Grzegorz Rosiak, specjalista radiologii interwencyjnej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia mało znaną w Polsce metodę leczenia m.in. raka nerki - ablację. Jest to metoda, pozwalająca u pacjentów, którzy nie mogą być leczeni chirurgicznie na radykalne wyleczenie. Ablacja polega na usuwaniu guzów z zastosowaniem wysokiej (termoablacja) lub niskiej temperatury(krioablacja). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i jest mało inwazyjny, polega na wkłuciu specjalnych igieł, które nie pozostawiają śladów. Ablacja jest również stosowana w leczeniu przerzutów i leczeniu paliatywnym. Niestety leczenie z wykorzystaniem metod radiologii interwencyjnej, która na świecie jest uznawana za czwartą - obok chirurgii, radioterapii i onkologii klinicznej - metodę leczenia nowotworów jest w Polsce refundowane w nielicznych wskazaniach.
- PROF. IWONA HUS - Krew. Lek. Wartość. Zasób. Prof. dr hab. n. med. Iwona Hus, hematolog, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów mówi o roli poszczególnych składników krwi i osocza krwi, a także o metodach leczenia chorób nowotworowych krwi. Prof. Iwona Hus wyjaśnia czym są zespoły mielodysplastyczne (MDS) i dlaczego przetoczenia krwi są tak ważne dla pacjentów z tą chorobą, a jednocześnie są uciążliwą dla nich procedurą. Profesor przedstawia działanie innowacyjnej terapii lekiem luspatercept, która może zmniejszyć, a nawet całkowicie uwolnić część chorych z MDS od przetoczeń. Prof. Iwona Hus mówi o wynikach raportu Krew. Lek. Wartość. Zasób przygotowanego przez PTHiT. Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy Prof. Iwona Hus podkreśla, iż powinniśmy być wdzięczni honorowym dawcom krwi - osobom, które ze szlachetnych pobudek ratują ludzkie zdrowie i życie.
- DR KATARZYNA BUDZISZEWSKA - Pacjenci czekają na lek, który uwolni ich od transfuzji Dr n. med. KATARZYNA BUDZISZEWSKA, hematolog, kierownik Oddziału Diagnostyki Hematologicznej w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Konsultant Wojewódzka w Dziedzinie Hematologii dla woj. mazowieckiego przedstawia charakterystykę grupy chorób nowotworowych krwi określanych mianem zespołów mielodysplastycznych (MDS) oraz czynniki ryzyka zachorowania na te choroby. Doktor Budziszewska mówi o aktualnych metodach leczenia chorych z MDS, polegających głównie na transfuzjach, które są uciążliwe i dezorganizują życie pacjenta, a także są powodem niebezpiecznego dla organizmu przeładowania żelazem i immunizacji. Doktor Budziszewska wyjaśnia jak zmienia życie pacjentów z MDS nowoczesna terapia lekiem luspatercept, która poprawia stan kliniczny pacjentów, zmniejsza częstość przetoczeń, a niektórych chorych całkowicie od nich uwalnia. Dlatego pacjenci czekają na szybką refundację tego leku.
- PROF. PIOTR RADZIWON - Jak krwiodawstwo i krwiolecznictwo ratują życie Prof. dr hab. n. med. Piotr Radziwon, hematolog, Konsultant Krajowy ds. Transfuzjologii Klinicznej opowiada o historii przetoczeń krwi, powstaniu w Polsce sytemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa, o aktualnych problemach związanych z jego funkcjonowaniem. Profesor wyjaśnia także, kto może zostać dawcą krwi i jakie znaczenie dla pacjentów oraz sytemu ma wprowadzenie leków będących alternatywą dla przetoczeń krwi. Profesor Radziwon podkreśla, że krwiolecznictwo - leczenie krwią , naturalnym lekiem, który nie ma swojego syntetycznego odpowiednika - jest możliwe dzięki honorowym dawcom krwi.
- ONKO-AZYL dla UKRAINY - wsparcie dla ukraińskich pacjentów onkologicznych Relacja z pierwszego spotkania w ramach projektu ONKO-AZYL dla UKRAINY, które odbyło się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie. Celem projektu jest wsparcie, informacja i edukacja chorych na nowotwory z Ukrainy oraz ich bliskich, a także integracja ze środowiskiem polskich pacjentów onkologicznych. W programie warsztatów wykłady onkologa, hematologa, psychoonkologa, specjalisty badań klinicznych. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS z Sanoka. Projekt objął Patronatem Honorowym Rzecznik Praw Pacjenta.
- PROF. JOANNA DIDKOWSKA - Zalecenia WHO dotyczące wyrobów tytoniowych Prof. Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie przedstawia wyniki działań edukacyjnych dotyczących wyrobów tytoniowych, które spowodowały spadek zachorowań na choroby kardiologiczne i nowotwory w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród mężczyzn. Profesor Didkowska podkreśla, że ostatnio pod postacią "mniej szkodliwych" nowych wyrobów tytoniowych zostały leganie wprowadzone nowe produkty uzależniające, skierowane przez producentów głównie do młodzieży. Stąd poza edukacją powinny być wprowadzone odpowiednie rozwiązania legislacyjne. Według najnowszych zaleceń zespołu ekspertów każda osoba uzależniona, aby wyjść z nałogu powinna mieć zapewnione wsparcie psychologiczne i medyczne. Dotyczy to szczególnie osób chorych w tym na raka, u których rzucenie palenia istotnie poprawia stan ich zdrowia.
- PROF. JACEK JASSEM - Używanie wyrobów tytoniowych, czynnik ryzyka nowotworów Prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki i Katedry Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką mówi o chorobach onkologicznych, w których palenie wyrobów tytoniowych jest czynnikiem ryzyka i wyjaśnia, dlaczego niektóre organy są bardziej narażone na działanie tytoniu. Prof. Jassem zaznacza, że choć nowe wyroby tytoniowe są mniej szkodliwe, to nie są sposobem na wyjście z nałogu, ponieważ zawierają uzależniającą nikotynę. Profesor podkreśla, jak ogromne znaczenia ma zrezygnowanie z palenia u osób w trakcie leczenia onkologicznego. Podnosi ono - co potwierdzają badania - aż o 25% efektywność leczenia, czego nie jest w stanie zrobić żaden lek. Warto więc zainwestować w leczenie uzależnienia od tytoniu u osób z chorobami nowotworowymi, nie jest za późno na takie działania, wbrew potocznym przekonaniom.
- PROF. IWONA HUS - Przewlekła białaczka limfocytowa - jak działają inhibitory kinazy tyrozynowej Brutona (BTK) Prof. Iwona Hus, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia, jak działają inhibitory kinazy tyrozynowej w leczeniu pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową, Prof. Hus wyjaśnia, jakie korzyści odniosą pacjenci z tym nowotworem , którzy mają delecję 17p/mutację TP53 czy niezmutowane geny I G V H, z zastosowania inhibitorów kinazy tyrozynowej. Prof. Hus omawia też działania niepożądane tych substancji, w tym tzw. pozorną progresję, zaznaczając, że kinazy B T K nowej generacji maja mniej działań niepożądanych .m.in. zakresie chorób serca.
- PROF. AGNIESZKA WIERZBOWSKA - Czekamy na przełom w leczeniu polskich pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Prof. Agnieszka Wierzbowska, kierownik Katedry Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w rozmowie z red. Aleksandra Rudnicką mówi o konieczności zmian w organizacji i finansowaniu badań diagnostycznych - w tym sekwencjonowania nowej generacji (NGS) - u pacjentów z ostrą białaczką szpikową, bez których wdrożenie innowacyjnych terapii w leczeniu tych chorych nie będzie możliwe. Profesor wskazuje też na korzyści dla jakości życia chorych i sytemu ochrony zdrowia z wprowadzenia ambulatoryjnego modelu organizacji leczenia 1. linii u pacjentów z ostrą białaczką szpikowa z grupy UN-FIT leczonych terapią skojarzoną azacytydyny z wenetoklaksem.
- PROF. TOMASZ SACHA - Przewlekła białaczka szpikowa - sukces w leczeniu nowotworów krwi Prof. Tomasz Sacha, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii UJ CM, w rozmowie z Aleksandrą Rudnicką przedstawia leczenie polskich pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, które dzięki wprowadzeniu sprawdzonych leków generycznych oryginalnej substancji - imatynibu jest w pełni dostępne dla polskich chorych. Profesor Sacha wyjaśnia też, u których chorych i dlaczego możliwe jest zaprzestanie leczenia, bez szkody dla ich zdrowia. Profesor mówi też o tym, jak istotne znaczenie miała refundacja substancji ponatynib dla określonej grupy pacjentów z ostrą białaczką szpikową.
- KATARZYNA LISOWSKA - Na co czekają pacjenci hematoonkologiczni Katarzyna Lisowska moderatorka grupy wsparcia chorych na nowotwory i red. Aleksandra Rudnicka rozmawiają o aktualnych potrzebach i problemach pacjentów z nowotworami krwi, dotyczących dostępu do nowych terapii, zmian w programach lekowych, profilaktyki przeszczepień i organizacji w ochronie zdrowia.
- IWONA TOMANEK - Transplantacja Krwiotwórczych komórek macierzystych - jak znaleźć genetycznego bliźniaka Iwona Tomanek, kierownik działów Follow Up i Work Up Fundacji DKMS w rozmowie z red, Aleksandrą Rudnicka przedstawia cele Światowego Dnia Walki z Chorobami Nowotworowymi Krwi obchodzonego z inicjatywy Fundacji DKMS od 2014 r. Iwona Tomanek informuje jak znaleźć genetycznego bliźniaka i jak zostać dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Przedstawia działania Fundacji oparte na 4. filarach: poszukiwaniu dawców komórek macierzystych krwi, edukacji, wsparciu organizacji pacjentów i pomocy dla placówek medycznych. Mówi o tym, jak Fundacja poradziła sobie w trudnych warunkach pandemii i wojny w Ukrainie.